Živnost řemeslná se prokazuje tím, že při jejím zřizování je kromě základních kroků, viz článek Jak začít podnikat, aneb jak si založit živnost, nutno prokázat, zda máte vzdělání či praxi v oboru.

Pokud jste studovali v oboru, ve kterém chcete podnikat, stačí vlastnit jeden z následujících dokladů:

Doklad o:

 • řádném ukončení středního vzdělání s výučním listem v příslušném oboru,
 • řádném ukončení středního vzdělání s maturitní zkouškou v příslušném oboru,
 • řádném ukončení vyššího odborného vzdělání v příslušném oboru,
 • řádném ukončení vysokoškolského vzdělání v příslušné oblasti,
 • uznání odborné kvalifikace,
 • ověření nebo uznání dosažené úplné kvalifikace pro příslušný obor.

V případě, že jste nestudovali ten stejný obor, ve kterém chcete podnikat, ale obor podobný, či příbuzný, je potřeba vlastnit doklad o dosaženém vzdělání v oboru, ve kterém jste studovali plus doklad o roční praxi v oboru, ve kterém chcete podnikat. Výjimkou je vysokoškolské studium, v tomto případě nemusíte mít žádnou praxi v oboru.  Další možností je vykonání šestileté praxe v oboru, bez ohledu na to, jaké vzdělání máte.

Typy profesí, které patří do řemeslné živnosti:

Řeznictví a uzenářství, Mlékárenství, Mlynářství, Pekařství, cukrářství, Pivovarnictví a sladovnictví, Zpracování kůží a kožešin, Aplikace, výroba a opravy ortopedické obuvi, Broušení a leptání skla, Zpracování gumárenských směsí, Zpracování kamene, Slévárenství, modelářství, Kovářství, podkovářství, Obráběčství, Zámečnictví, nástrojářství, Galvanizérství, smaltérství, Výroba, instalace, opravy elektrických strojů a přístrojů, elektronických a telekomunikačních zařízení, Hodinářství, Zlatnictví a klenotnictví, Truhlářství, podlahářství, Výroba a opravy hudebních nástrojů, Opravy ostatních dopravních prostředků a pracovních strojů, Zednictví, Montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení, Montáž, opravy a rekonstrukce chladicích zařízení a tepelných čerpadel, Vodoinstalatérství, topenářství, Montáž, opravy, revize a zkoušky, plynových zařízení a plnění nádob plyny, Montáž, opravy, revize a zkoušky tlakových zařízení a nádob na plyny, Montáž, opravy, revize a zkoušky zdvihacích zařízení, Izolatérství, Malířství, lakýrnictví, natěračství, Pokryvačství, tesařství, Klempířství a oprava karoserií, Kamnářství, Opravy silničních vozidel, Holičství, kadeřnictví, Barvení a chemická úprava textilií, Čištění a praní textilu a oděvů, Kominictví, Hostinská činnost, Kosmetické služby, Pedikúra, manikúra.

 

Autor článku:

60 125 komentářů

 1. Tomáš napsal:

  Ahoj ..Chtěl jsem se zeptat.Chtěl bych podnikat v oboru sádrokartonu tudíž suchá výstavba,ale nemám tento obor vyučení..Jak mám postupovat?Nejdřív si založit volnou živnost a potom asi získat nějakou certifikaci co?Mám v tomto oboru(sádrokartonu) mnohaletou praxi,ale nemůžu jí ničím doložit.Myslím,ale že získání nějaké certifikace na základě mých zkušeností a praxe nebude problém.Prosím o radu jak mám postupovat a zda-li má předstva jak získat živnost ju vůbec správná.Předem díky Tomáš

  • Michaela napsal:

   Dobrý den, práce se sádrokartony (montáž suchých staveb) patří do oboru Zednictví, které náleží do řemeslné živnosti. Pokud nemáte vzdělání, ale máte alespoň 6-ti letou praxi v oboru, živnostenský list můžete obdržet. Nebo si můžete požádat o uznání odborné kvalifikace na základě Vaší praxe. K tomu Vám více řeknou na živnostenském úřadě.

Přidat komentář