I začínající podnikatelé mají u některých institucí šanci získat půjčku či úvěr. Abyste ale vůbec měli nějakou šanci, je nutné si připravit kvalitní podnikatelský plán. Je důležité mít vše promyšlené a kvalitně zpracované výpočty budoucích peněžních toků. Instituce se ale také dívají na to, zda jste ochotní do podnikání vložit nějaké prostředky z vlastních zdrojů.

Nejčastější typem finančního úvěru pro začínající podnikatele je kontokorent, kdy je Vám povoleno čerpat peníze z účtu do stanoveného debetu. Ten většinou dostanete, pokud žádáte o půjčku do 100 000 Kč. V případě, že potřebujete vyšší částku, bude potřeba mít ručitele, či nemovitost.

Na co si dát pozor

Ať už se chystáte pořídit půjčku či úvěr pro podnikatele, je důležité se předem informovat o podmínkách. Tím jsou například výše splátek, doba splatnosti, datum první splátky, výše úroků atd. Rozhodně se informujte o výši RPSN (roční procentní sazba nákladů). Toto procento v sobě zahrnuje všechny poplatky a úrok, které za půjčku musíte zaplatit. Můžete se setkat s úvěrem, který nabízí nízký úrok, ale zjistíte, že RPSN se pohybuje v příliš vysokých hodnotách. Neexistuje „ideální“ výše RPSN, ale dá se říct, že 5 – 6% je vyhovující. Je vhodné si ale kromě výše RPSN porovnat další parametry, jako výše splátek, či doba splatnosti.

Kde si úvěr pro začínající podnikatele pořídit

Nejbezpečnější je pořídit si úvěr pro podnikatele u známých bankovních institucí. Existují i nebankovní instituce, a v případě, že si přejete využít jejich služeb, rozhodně jděte ke známé a ověřené společnosti. Rozhodně se vyhněte půjčkám pro podnikatele z pouličních reklam, které slibují peníze rychle a bezúročně. Z většiny případů jde o podvodníky, kteří Vás nejprve donutí nějaké peníze vydat, např. na poplatky, ale půjčku už nikdy neuvidíte.

V každém případě si pozorně přečtěte smlouvu a to i poznámky pod čarou a jiné části napsané velice drobným písmem.

 

 

Autor článku:

0 Komentářů

Buď první a přidej komentář.

Přidat komentář