Pro informace o sociálním pojištění pro OSVČ hlavní jděte na článek Sociální pojištění OSVČ hlavní 2011. Pro přehled situací, kdy se můžete označit jako OSVČ vedlejší, jděte na článek OSVČ vedlejší činnost.

Důchodové pojištění

Důchodové pojištění platíte za dobu, za kterou jste vykonávali vedlejší samostatnou výdělečnou činnost a přihlásili jste se k placení důchodového pojištění. Důchodové pojištění neplatíte, jestliže Váš daňový základ (rozdíl příjmů a výdajů) nedosáhl částky 59 374 Kč za celý kalendářní rok provozování vedlejší OSVČ nebo jste se nepřihlásili dobrovolně k placení důchodového pojištění.

Důchodové pojištění, které zahrnuje také příspěvek na politiku zaměstnanosti tvoří v roce 2011 29,2 %. Tato částka se vypočítá z vyměřovacího základu. Ten tvoří minimálně 50 % ze základu daně (rozdíl příjmů a výdajů).

Maximální vyměřovací základ je pro rok 2011 1 781 280 Kč (148 440 Kč/měsíc) a minimální vyměřovací základ je 28 452 (2 371 Kč/měsíc). V případě, že vás zajímá výše záloh na sociální pojištění v roce 2011, běžte na článek Zálohy na sociální pojištění OSVČ 2011.

Vytvořte si web zdarma

Nemocenské pojištění

Nemocenské pojištění je pro OSVČ dobrovolné! K nemocenskému pojištění se musíte přihlásit na příslušné OSSZ. Pokud se rozhodnete přihlásit k nemocenskému pojištění jako OSVČ vedlejší, budete i tak posuzováni jako OSVČ hlavní, tudíž budete muset platit zálohy na sociální pojištění.

Sazba pro nemocenské pojištění tvoří pro rok 2011 2,3 % z měsíčního základu. Minimální měsíční platba činí 92 Kč. Maximální měsíční platba činí 3 415 Kč. Pokud zaplatíte více, neznamená to, že dostanete větší podporu v nemoci či na mateřské, ale bude se to brát pouze jako přeplatek.

Od roku 2011 se nemocenské u OSVČ může čerpat od 22. dne nemoci, pokud si platila nemocenské pojištění alespoň po dobu 3 měsíců.

 

 

Autor článku:

0 Komentářů

Buď první a přidej komentář.

Přidat komentář