Přerušení živnosti

Přerušit živnost můžete na jakoukoliv dobu, kterou si přejete. Důvodem pro přerušení můžou být například sezónní práce.

Od minulého roku není již potřeba přerušení živnosti hlásit na Živnostenském úřadě, nicméně pořád platí povinnost oznámení na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), příslušné zdravotní pojišťovně a finančnímu úřadu. V případě, že zde neoznámíte, že jste přerušili živnost, úřady to nebudou vědět a budete muset stále platit, jako byste živnost nikdy nepřerušili.

Nejlepším způsobem, jak dát vědět všem úřadům, že jste živnost přerušili, je zajít si na živnostenský úřad a vyplnit Jednotný registrační formulář, kterým dáte vědět všem úřadům naráz. V případě, že se rozhodnete jednotlivé úřady oběhnout zvlášť, nezapomeňte, že to musíte uskutečnit do 8 dnů v případě ČSSZ a zdravotní pojišťovny a do 15 dnů v případě finančního úřadu.

Vytvořte si web zdarma

Obnovení živnosti

Obnovení živnosti nemusíte hlásit na živnostenském úřadě, a to pouze, pokud začínáte podnikat po době, kterou jste předtím stanovili. Jestliže si chcete živnost obnovit dříve, živnostenský úřad informovat musíte. V obou případech je třeba dát vědět zdravotní pojišťovně, ČSSZ a finančnímu úřadu.

Nejjednodušším způsobem, jak dát vědět všem úřadům, že chcete pokračovat v podnikání je opět návštěva živnostenského úřadu a vyplnění Jednotného registračního formuláře.

V opačném případě si opět můžete zajít na jednotlivé úřady zvlášť, s tím, že na zdravotní pojišťovnu musíte zajít do 8 dnů od obnovení živnosti, na ČSSZ do 8. dne následujícího měsíce, a na finanční úřad do 30 dnů od obnovení živnosti.

Zrušení či ukončení živnosti

Pokud se rozhodnete svoji živnost zrušit, musíte to oznámit na živnostenském úřadě i na dalších úřadech. Nejjednodušším způsobem je opět vyplnění Jednotného registračního formuláře na živnostenském úřadě, díky kterému Vám odpadá povinnost chodit na ČSSZ, zdravotní pojišťovnu i finanční úřad.

 

Autor článku:

0 Komentářů

Buď první a přidej komentář.

Přidat komentář