Nejčastěji se setkáváme s dočasnou pracovní neschopností, neboli s krátkodobým selháním zdraví. Za pracovní neschopnost se ale také posuzuje přijetí do léčebného ústavu či těhotenství a porod u ženy, která nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Pro získání náhrady mzdy za dočasnou pracovní neschopnost je nutné si zajít k lékaři, který vypíše potvrzení. Toto potvrzení se uznává do budoucna, ale v odůvodněných situacích může lékař potvrzení předepsat až 3 dny zpětně.

Náhrada mzdy vzniká od 4. dne nemoci a po dobu maximálně 21 dnů. Při návratu do práce předá zaměstnanec potvrzení od lékaře zaměstnavateli, který jej použije jako podklad pro výplatu náhrady mzdy ve dnech dočasné pracovní neschopnosti.

Na nemocenskou za pracovní neschopnost je nárok od 21. dne pracovní neschopnosti.

Ve dnech pracovní neschopnosti mohou přijít kontroly, které se mohou konat pravidelně během pracovního týdne, ale i během víkendu a svátků. Hodina, kdy kontrola může přijít není nikde uvedena. Během prvních 21. dnů vás může navštívit i zaměstnavatel, který ale může kontrolovat pouze to, zda dodržujete místo pobytu a povolené vycházky.

Situace, které nejsou pracovní neschopností

Za pracovní neschopnost se nepovažují důvody jako jsou rvačka, léčení v protialkoholických léčebnách, spáchání trestného činu, užití alkoholu nebo omamných látek.

 

Autor článku:

0 Komentářů

Buď první a přidej komentář.

Přidat komentář