Většina začínajících podnikatelů je závislá na podpoře finančních prostředků od jiných osob. Existují také obory, ve kterých se dá podnikat s téměř nulovými počátečními vklady. Výše žádané podpory pro začínající podnikatele tak závisí na oboru podnikání a na množství financí vlastněnými začínajícími podnikateli.

Jak a kde tedy mohou začínající podnikatelé získat podporu ke svému podnikání?

Podpora od rodinných příslušníků

Rodina bývá prvním zdrojem, který začínající podnikatelé využívají. Je možné také založit rodinný podnik a využívat tak všech výhod, které z rodinného podnikání vyplývají. Výhodou získání prostředků od rodiny mohou být nulové úroky, zhodnocení rodinných peněz, či volněji určené datum splatnosti. Nevýhodou může být slabší motivace k vytvoření zisku, nebo složité vymáhání v případě nesplácení, jelikož v případě rodinných půjček se většinou neuzavírají smlouvy.

Úvěry a půjčky

Půjčku či úvěr může získat jak začínající podnikatel, tak podnikatel, který již nějakou dobu podniká. Existují bankovní a nebankovní instituce, které půjčky a úvěry poskytují, rozdíly jsou ale v podmínkách poskytnutí.

V případě žádosti o úvěr či krátkodobou půjčku pro začínající podnikatele u banky jsou podmínky poskytnutí přísnější než u ostatních institucí. Začínající podnikatel bude muset předložit kvalitní podnikatelský plán, již zaběhlý podnikatel bude předkládat své minulé příjmy a výdaje. Některé banky mohou dále vyžadovat ručení, ať už v podobě jiné osoby, či ručení nemovitostí.

Nebankovní instituce, či soukromé osoby, které taktéž půjčky a úvěry poskytují takové doklady při žádosti vyžadovat nemusí a půjčky jsou většinou poskytnuty v krátké době. Zato ale je třeba si dávat pozor na výši poplatků a úroků, které bývají mnohonásobně vyšší než u bankovních půjček. Rozhodně se informujte o výši RPSN (roční procentní sazba nákladů). Toto procento v sobě zahrnuje všechny poplatky a úrok, které za půjčku musíte zaplatit. Můžete se setkat s úvěrem, který nabízí nízký úrok, ale zjistíte, že RPSN se pohybuje v příliš vysokých hodnotách. Neexistuje „ideální“ výše RPSN, ale dá se říct, že 5 – 6 % je vyhovující. Je vhodné si ale kromě výše RPSN porovnat další parametry, jako výše splátek, či doba splatnosti.

Dotace z EU

Začínající podnikatelé mají možnost využít finančních prostředků z českého rozpočtu a Evropské Unie. Takto poskytnuté finanční prostředky se můžou vyskytovat buď ve formě dotace, nebo výhodného úvěru.

START: Tento program slouží jako podpora pro začínající podnikatele. Můžete dostat podporu na pořízení majetku, zásob apod. Stačí mít vypracovaný kvalitní podnikatelský plán.

FINANČNÍ NÁSTROJE / JEREMIE: Tento nástroj Evropské investiční banky je zaměřen na pořizování výhodných půjček pro začínající podnikatele. Předtím, než zamíříte do banky, můžete se zúčastnit tohoto programu.

Více informací o programech podpor pro začínající podnikatele najdete tady.

 

 

Autor článku:

0 Komentářů

Buď první a přidej komentář.

Přidat komentář