Podnikání je jednou z možností, jak si přivydělat při zaměstnání. V případě, že se rozhodnete podnikat při zaměstnání, musíte si zařídit živnostenské oprávnění. Stane se z vás OSVČ vedlejší. Další situace, ve kterých můžete podnikat jako OSVČ vedlejší, najdete v článku OSVČ vedlejší činnost.

Povinnost oznámit zaměstnavateli?

Předtím, než se ale rozhodnete začít podnikat při zaměstnání, měli byste si dát pozor na několik povinností, které je potřeba splnit. Například jestliže chcete podnikat ve stejném oboru jako váš zaměstnavatel, jste nuceni mu tuto skutečnost oznámit a vyžádat si od něj písmený souhlas. Také si zkontrolujte, zda v pracovní smlouvě nemáte zákaz podnikání v oboru, ve kterém pracujete. V případě, že chcete podnikat v oboru, ve kterém váš zaměstnavatel nepodniká, nemusíte mu tuto skutečnost oznamovat.

Založení podnikání při zaměstnání

Pro založení OSVČ vedlejší stačí zajít na živnostenský úřad, kde vyplníte Jednotný registrační formulář. Více informací o tom, jak si založit živnost najdete v článku Jak začít podnikat, aneb jak si založit živnost.

Sociální a zdravotní pojištění

U OSVČ vedlejší se sociální pojištění první rok neplatí. Od druhého roku záleží na výši vašeho zisku (rozdíl příjmů a výdajů). Pokud zisk překročí hranici, musíte již sociální pojištění platit. Výši této hranice a další užitečné informace najdete v článku Sociální pojištění OSVČ vedlejší.

Zdravotní pojištění si při podnikání při zaměstnání neplatíte. Další informace najdete v článku Zdravotní pojištění OSVČ vedlejší.

Podnikání při zaměstnání a daň z příjmu

I když je podnikání pro vás pouze vedlejší činností, vztahuje se na vás povinnost platit daň z příjmu. Pouze v případě, že si podnikáním vyděláte méně než ve vašem zaměstnání, daň z příjmu platit nemusíte.

Plánování času

Důležitou součástí plánování podnikání při zaměstnání je plánování času. Nezapomeňte, že v zaměstnání se nemůžete věnovat svým aktivitám a podnikání. Toto vše můžete praktivovat až ve svém volném čase. Tudíž je vhodné si naplánovat, kolik času denně by vám asi vaše podnikání při zaměstnání zabralo.

 

Autor článku:

0 Komentářů

Buď první a přidej komentář.

Přidat komentář