U některých živností není potřeba si zřizovat živnostenský list, tudíž nejste ani zaměstnancem ani živnostníkem, nicméně i tak musíte platit daně a navíc se můžete setkat s určitými nevýhodami této formy obživy, například pokud si chcete u banky vzít půjčku.

Vy sice peníze vyděláte například herectvím, ale banka Vás neuvidí ani jako zaměstnance ani jako podnikatele, a může být obtížné získat půjčku pro Vaši činnost.

Profese, které nemusí mít živnostenský list jsou například umělci (malování, psaní, prodej vlastních fotografií, obrazů, herci atd.), dále daňoví poradci, exekutoři, tlumočníci a obdobné profese, ke kterým je potřeba státní zkouška, dále doktoři, přírodní léčitelé a také sem zařazujeme práce v zemědělské výrobě. Pokud si nejste jisti, zda Vaše činnost vyžaduje zřizení živnosti, podívejte se na §3 Živnostenského zákona, který najdete na stránkách MPO, kde se můžete ujistit, zda je pro Vás potřeba si zařídit živnostenský list.

Vytvořte si web zdarma

 

Autor článku:

57 196 komentářů

 1. Drahomíra napsal:

  Dobrý den, jsem na mateřské dovolené a chtěla bych si přivydělávat malováním obrázků na stěny. Potřebuji na tuto činnost ŽL?

  • Michaela napsal:

   Dobrý den, ano, k tomuto podnikání je potřeba vlastnit ŽL. Měla by to být živnost volná, ale informujte se na živnostenském úřadě. Nicméně ztrácíte nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Teprve až po nastoupení na rodičovskou dovolenou je živnost brána jako vedlejší činnost a můžete pobírat i rodičovský příspěvek. Více info zde.

 2. Hanka Droštíková napsal:

  Dobrý den. Jsem studentka, studuji jazyky a chtěla bych si přivydělávat doučováním. Nepředpokládám, že bych si tím vydělala příliš mnoho peněz. Chtěla bych se zeptat, zda i v tomto případě je nutné živnostenský list vlastnit.

  • Michaela napsal:

   Dobrý den, ano, aby Vaše činnost byla legální, ŽL je potřeba si zařídit. Vzhledem k tomu, že studujete, měla byste výhody jako OSVČ vedlejší činnost.

 3. Karolina Redlova napsal:

  Dobrý den,
  ráda bych si přivydělávala jako lektorka cizího jazyka. Je na tuto činnost nutné mít živnostenský list? Popřípadě, do jakého objemu příjmů z této činnosti za rok není povinností živnostenský list mít? Budu teprve hledat žáky, tedy je možné, že několi měsíců potrvá, než si vůbec jako lektorka vydělám nějakou alespoň trochu vyšší částku měsíčně.

  Děkuji za odpověď!

  • Michaela napsal:

   Dobrý den, k vyučování jazyků je potřeba mít ŽL. Bohužel neexistuje hranice příjmů, do které byste si nemusela ŽL pořizovat.

 4. Karla Jaroušová napsal:

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat,když výše uvedené profese nepotřebují živnost,jak je tedy provozovat.
  Chtěla bych léčit/předávat/ energii pomocí REIKI a chtěla bych mít vše ošetřené pro případnou kontrolu jak ze živnostenského úřadu tak z FÚ.Reiki se dá považovat za přírodní léčení.Děkuji za odpověď.Jaroušová Karla

  • Michaela napsal:

   Dpbrý den, i když nemusíte mít ŽL, máte stejné povinnosti ohledně ZP, SP a daní. Musíte se přihlásit na příslušnou zdravotní pojišťovnu, ČSSZ a finanční úřad. Budete stejně jako OSVČ podávat daňové přiznání.

 5. Zdenek napsal:

  Ještě chci doplnit informaci, že mám aktivní ŽL od r. 1992 na Reklamní činnost, i když jsem v uvedené oblasti nepůsobil od r. 2001…
  Zdenek

 6. Zdenek napsal:

  Dobrý den paní Michaelo,
  chci Vás požádat o vyjádření k následné situaci, a jakým způsobem mohu postupovat…
  Momentálně jsem zaměstnancem spol. s r. o. a v mimopracovní dobu se zabývám prací s léčivými energiemi – tedy, jak je výše uvedeno ve Vašem článku, patřím do kategorie – přírodní léčitel, kteří nepotřebují ke své činnosti živnostenský list.
  “…nicméně i tak musí platit daně…”, jest psáno.
  V současné době mám nabídku k prezentační a konzultační činnosti u výrobce a prodejce čajových směsí z léčivých bylin a dalších ozdravných prostředků. Z té by měl plynout i určitý, byť nijak horybilní, příjem.
  Můžete mi, prosím, odepsat, jaká pravidla je nutné respektovat?
  Děkuji Vám, s pozdravem Zdenek

  • Michaela napsal:

   Dobrý den,

   ve Vašem případě si buď můžete přivydělávat bez živnostenského listu, ale i tak se na Vás vztahují veškeré povinnosti jako na OSVČ vedlejší činnost. Budete se muset přihlásit na ČSSZ, kde doložíte potvrzení o zaměstnání a budete muset odevzdávat Přehled o příjmech a výdajích. Více informací najdete v článku Podnikání při zaměstnání. Druhou možností je si na Vaši činnost zařídit živnostenský list a stát se tak OSVČ vedlejší činnost. Jelikož ŽL list již máte, mělo by stačit do něj přidat pouze potřebné obory. S tím Vám dále poradí na živnostenském úřadě. Záleží, jak se domluvíte s danou firmou, u které budete působit. Někteří zaměstnavatelé z daňových důvodů upředňostují ŽL, tudíž je možné, že si jej budete muset stejně zřídit.

 7. Petr napsal:

  Dobrý den, jsem kuchař a rád by jsem provozoval soukromě kuchařské kurzy. Činnost by jsem chtěl provozovat při zaměstnání. Potřebuji i na tuhle činnost živnostenský list ?

  • Michaela napsal:

   Dobrý den,

   i k provozování gastronomických kurzů je třeba vlastnit živnostenský list v oboru hostinská činnost. Tento obor spadá do řemeslné živnosti, tudíž budete muset dokládat odbornou způsobilost výučním listem v oboru kuchař, popř. jiné potřebné vzdělaní, nebo musíte mít alespoň 6ti letou praxi. Dále postupujete stejně jako při zřízení jakékoliv jiné živnosti, návod najdete v našem článku Jak začít podnikat, aneb jak si založit živnost. Jelikož chcete podnikat při zaměstnání, Vaše živnost bude brána jako vedlejší činnost.

 8. Michaela napsal:

  Ano, na otevření cukrárny potřebujete osvědčení o praxi v oboru. V případě, že praxi nemáte, je nutné zvolit odpovědného zástupce.

Přidat komentář