Jak vypadá sleva na dani pro studenty - Podnikatelský web

Vytvořte si web zdarma

Studenti si mohou vydělat jenom 10 000 korun měsíčně bez zdanění. Možná ale patříte k těm, kteří si radši vydělají více peněz, i když pak musí odvést státu daň a ještě vyplňovat daňové přiznání. Pokud s tím nemáte zkušenosti, snadno se vám může stát, že si nezapočítáte všechny slevy na dani, na které máte nárok. Pojďte se podívat, kdy nemusíte platit daně a jak vypadá sleva na dani pro studenty.

Podle zákona je student osoba, která se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem, a to až do 26 let (28 let v případě doktorského studijního programu). Pracovat může jak na základě pracovního poměru, tak na základě dohody o provedení práce nebo dohodě o pracovní činnosti. V čem je mezi nimi rozdíl?

dohodě o provedení práce musí být vypsána doba, na níž se dohoda uzavírá, předmět čili povaha práce, rozsah práce a odměna, která nesmí být nižší než minimální hodinová mzda (48,10 korun za hodinu). Ale pozor, tímto způsobem lze odpracovat jenom 300 hodin ročně!  Navíc vaše měsíční mzda nesmí přesáhnout 10 000 korun, jinak budete muset začít platit zdravotní (4.5 % hrubé mzdy) a sociální pojištění (6.5 % hrubé mzdy) a daň státu (15 % ze superhrubé mzdy).

Při dohodě o pracovní činnosti nesmí průměrná doba, po níž práci vykonáváte, přesáhnout polovinu normální pracovní doby za srovnatelné období. To znamená, že když máte odpracovat 1 týden, můžete si v jednom dni odpracovat 16 hodin, ale ve zbytku doby jenom 4 hodiny (8 hodin denně x 5 pracovních dnů = 40 hodin /2 = 20 hodin).Přitom si nesmíte vydělat více než 2 499 korun měsíčně, jinak opět musíte platit pojištění a daň.

Jak bude vypadat vaše čistá mzda, si můžete vypočítat pomocí mzdového kalkulátoru.

Úlevy na daních

Pokud pracujete na dohodu a nepřekročíte výše uvedené limity, nemusíte vyplňovat daňové přiznání. Pokud ale pracujete na pracovní poměr, tato povinnost vás nemine. Pořád jsou tu ale slevy na dani z příjmu, které vám dokáží tuto povinnost trochu zpříjemnit.

1) Určitě vás potěší sleva na dani pro studenty. Každý rok si můžete snížit daň až o 4 020 korun, respektive o 335 korun za každý měsíc, kdy jste pracovali a pobírali plat. Nesmíte ale zapomenout podepsaným potvrzením o studiu doložit, že studujete.

2) Podle zákona o daních máte nárok na slevu na poplatníka. V daňovém přiznání si můžete snížit daň až o 24 840 korun. Slevu použijete celou, ať už jste vydělávali celý rok, nebo jenom jeho část.

3) Pokud jste šťastně ženatý nebo vdaná a vaše druhá polovička aktivně nevydělává, můžete si z daně ročně odečíst 21 720 korun (dvakrát tolik, pokud je držitelem průkazu ZTP/P). Její roční příjem ale nesmí přesáhnout  68 000 korun.

4) Za každé dítě, které s vámi žije v domácnosti, si můžete ročně odečíst 13 404  korun (dvakrát tolik, pokud je držitelem průkazu ZTP/P).

5) Pokud pobíráte částečný invalidní důchod, můžete si z daně odečíst 2 520 korun. A 16 140 korun, pokud jste držitelem průkazu ZTP/P.

 

Autor článku:

0 Komentářů

Buď první a přidej komentář.

Přidat komentář

 
 

Trackbacks