Dohodu o pracovní činnosti s Vámi může zaměstnavatel uzavřít pouze v případě, pokud Vaše práce nepřesáhne v průměru více jak 20 hodin týdně a to po dobu maximálně 52 týdnů. Většinou se uzavírá na zkrácený úvazek, kdy zaměstnanec odpracuje více jak 150 hodin za rok.V opačném případě je téměř vždy výhodnější uzavřít dohodu o provedení práce.

Zdravotní a sociální pojištění

U dohody o pracovní činnosti se při odměně vyšší jak 2 000 Kč platí sociální a zdravotní pojištění. Velice výhodná je dohoda o pracovní činnosti pro studenty, kteří si nevydělají více jak 11 410 Kč,  jelikož při předložení potvrzení o studiu a vyplnění tzv. „růžového“ formuláře – prohlášení k dani nemusí platit daň z příjmu fyzických osob, ale pouze zdravotní pojištění (4,5 %) a sociální pojištění (6,5 %).

Zdanění

Existují dvě situace: výdělek do 5 000 Kč a výdělek nad 5 000 Kč.

Pokud má zaměstnanec výdělek do 5 000 Kč a NEPODEPÍŠE prohlášení k dani, uplatní se mu tzv. srážková daň -15 % (tuto daň zaměstnanec dále nemusí řešit v daňovém přiznání na konci roku, ale také nemůže zažádat o vrácení daně). V případě, že PODEPÍŠE prohlášení k dani, platí tradičně zálohy na daň, může si uplatnit slevy na dani a na konci roku musí podat daňové přiznání.

Jestliže má zaměstnanec odměnu vyšší než 5 000 Kč, platí zálohy na daň, a pokud podepsal prohlášení k dani, může uplatnit slevy na dani.

Co musí dohoda obsahovat

Dohoda o pracovní činnosti musí být uzavřena vždy písemně. Musí obsahovat sjednané práce, rozsah pracovní doby a dobu, na kterou se dohoda o pracovní činnosti uzavírá.

Výpověď

V případě výpovědi nemusí ani jedna strana udávat důvod a výpovědní lhůta činí 15 dní.

 

Vzor dohody o provedení práce ke stažení zdarma najdete v článku dohoda o prac.činnosti_vzor.

V případě, že jste zaregistrovaní na pobírání podpory v nezaměstnanosti a zajímá Vás, jestli si u toho můžete přivydělat, podívejte se na náš článek Podpora v nezaměstnanosti a přivýdělky.

Výpočet mzdy u dohody o provedení práce najdete v článku Dohoda o pracovní činnosti – výpočet mzdy.

 

 

Autor článku:

0 Komentářů

Buď první a přidej komentář.

Přidat komentář