Většina profesí vyžaduje k podnikání živnostenský list. Jsou ale i profese, například různí umělci, kteří k podnikání mít živnostenský list nemusí. Právě tyto umělecké profese upravuje Autorský zákon. Najdete jej na stránkách Ministerstva kultury.

Daň z příjmu z podnikání

Pokud Vaše profese spadá do Autorského zákona, nemusíte si sice k podnikání zřizovat živnostenský list, ale pořád musíte platit daň z příjmu. Proto je výhodné si vést daňovou evidenci. Pouze v případě, kdy Vaše příjmy nejsou vyšší než 7 000 Kč měsíčně, jako základ daně slouží samotné příjmy, které se daní sazbou 15% a dále se neuvádí v daňovém přiznání.

Sociální a zdravotní pojištění

Sociální a zdravotní pojištění neplatíte, pokud jsou Vaše příjmy do 7 000 Kč. V tom případě se Vám pouze srazí daň 15% a tím Vaše daňová i pojišťovací povinnost končí.

V opačném případě je potřeba platit pojištění stejně jako OSVČ. Na zdravotní pojišťovně se musíte nahlásit do 8 dnů od začátku podnikání. Více informací v článku Zdravotní pojištění OSVČ.

Sociální pojištění se posuzuje stejně jako u OSVČ. Záleží pouze, zda si autorstvím vyděláváte jako hlavní či vedlejší činností. Více informací najdete v článku Sociální pojištění OSVČ.

 

 

Autor článku:

0 Komentářů

Buď první a přidej komentář.

Přidat komentář